Logo

Drzewa i krzewy dają cień w upalne dni, a absorbując promieniowanie słoneczne ograniczają nagrzewanie powierzchni pod nimi i obniżają temperaturę otoczenia. W ten sposób pomagają łagodzić efekt „miejskiej wyspy ciepła“, który polega na występowaniu szczególnie wysokich temperatur na silnie zabudowanych terenach. Temperatura w parkach bywa o 2oC niższa niż na otaczających ją terenach. Udowodniono też, że na najgorętszych obszarach roślinność może obniżyć temperaturę w mieście nawet o 9oC. Zimą natomiast, gdy ciepła potrzebujemy, promienie słoneczne przenikają przez pozbawione liści gałęzie i ogrzewają teren (dlatego w mieście warto sadzić drzewa, które tracą liście na zimę).
Wszyscy wiemy, że rośliny produkują tlen, podnosząc jego zawartość w powietrzu, a jednoCześnie zmniejszają zawartość dwutlenku węgla, który potrzebny jest im do procesu fotosyntezy. I tak np. jeden hektar lasu „zużywa“ w ciągu godziny 8 kg dwutlenku węgla – tyle samo, ile w tym samym czasie „wytwarza“ 200 ludzi.
Toksyczne substancje i pyły emitowane przez pojazdy zanieczyszczają powietrze w mieście. Jeżeli ruch jest intensywny, zanieczyszczenie to może być duże i mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Miejska roślinność zmniejsza to zanieczyszczenie wychwytując pyły i zatrzymując je na gałęziach i liściach.

PRZEJDŹ DO KOLEJNEGO ROZDZIAŁU:

<-

TRANSPORT

->

DLACZEGO WAŻNA JEST

Roślinność w mieście i jego otoczeniu ma wiele zalet. Wśród zieleni ludzie czują się lepiej, a także pozytywnie wpływa ona na miejski mikroklimat – obniża temperaturę powietrza latem, podnosi jego wilgotność, reguluje siłę wiatru i oczyszcza powietrze. Tłumi także hałas. Roślinność w mieście może przyjmować różne formy i obejmować różne gatunki, zawsze jednak jej obecność jest bardzo korzystna.

JAKIE SĄ ZALETY

Występowanie roślinności w pejzażu miejskim nie tylko poprawia komfort mieszkańców i ułatwia im poruszanie się po mieście, ale i ma bardzo duże znaczenie dla jego zrównoważonego rozwoju. Miasta światomie planują więc rozwój różnego rodzaju terenów zielonych, do których należą parki miejskie, pasy zieleni wzdłóż dróg, parki kieszonkowe i linearne, tereny sportowo-rekreacyjne czy zielone dachy i żyjące ściany.