Logo

O PROJEKCIE TOGETHER

Drogi Obrońco Planety,

witaj w świecie naszego mądrego trolla, który będzie Cię prowadził przez całą grę!

Zarówno gra, jak i Zielona Encyklopedia Obrońców Planety zostały opracowane w ramach europejskiego projektu TOGETHER. Celem projektu jest szerzenie wiedzy i świadomości tego, jak ważna jest ochrona środowiska i racjonalne zarządzanie energią.

Poruszając się po mapie miasta i znajdując na niej kolejne punkty związane z energią, zapoznasz się ze wszystkimi tematami, które są istotne z punktu widzenia ochrony Ziemi przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.

Mimo, iż każdy z nas jest na tej planecie tylko jedną z wielu małych istot, razem możemy zmieniać świat. Chorwacki poeta Dobrisa Cesaric napisał kiedyś piosenkę, która bardzo dobrze to obrazuje:

„Wodospad spada, spada i spada
Cóż znaczy w nim moja jedna kropla? Spójrz, nad wodą pojawiła się tęcza
Która lśni i mieni się tysiącem kolorów. I to właśnie moja kropla pomogła ją stworzyć
Która śni w wodospadzie i go rozświetla.”

Tak więc angażuj się, zdobywaj wiedzę, a potem dziel się nią z kolegami i koleżankami, bo twój wkład w promowanie oszczędzania energii i kształtowanie dobrych nawyków w szkole, domu, mieście i poza nim jest bardzo ważny.

Projekt TOGETHER jest finansowany z programu Interreg Europa Środkowa i realizowany w 7 europejskich krajach. Są to Chorwacja, Czechy, Polska, Slowacja, Słowenia, Węgry i Włochy. Partnerzy projektu proponują rozwiązania, które pozwalają poprawić zarządzanie energią w szkołach, przedszkolach i innych budynkach użyteczności publicznej. Dzielą się też swoją wiedzą i doświadczeniami w tym obszarze.
Bardzo ważną rolę w poprawie efektywności energetycznej budynku mają jego użytkownicy, zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli, gdyż to własnie ich zachowanie wpływa na wielkość zużycia energii i wody w budynku podczas ich obecności. Zawsze powinniśmy sobie zadawać pytanie: „Czy zużywam tylko tyle energii, ile rzeczywiście potrzebuję, czy może nierozważnie ją marnuję uznając, że mamy na świecie wystarczająco jej zasobów?”. „Obrońcy Planety” dobrze znają prawidłową odpowiedź.GRA I ENCYKOPEDIA ZOSTAŁY PRZYGOTOWANE PRZEZ MIASTO ZAGRZEB I FIRMĘ MSV-SUSTAVI.
AUTOR I PROJEKT: ISKRA UŠĆUMLIĆ, MSV-SUSTAVI
POLSKA WERSJA GRY I ENCYKLOPEDII ZOSTAŁY PRZYGOTOWANE PRZEZ STOWARZYSZENIE GMIN POLSKA SIEĆ „ENERGIE CITÉS”

Więcej informacji na temat projektu TOGETHER można znaleźć na jego stronie internetowej: www.interreg-central.eu/together oraz profilu na Facebook’u: www.facebook.com/TogetherPRTV2016/ .